Nemocnice pro medvídky

Nemocnice pro medvídky je mezinárodní projekt studentů medicíny v rámci organizace IFMSA CZ (International Federation of Medical Students Association Česká republika). Ve světě je také známý pod názvem Teddy Bear Hospital. Tento projekt byl představen Egypťany a velmi rychle se rozběhl do Evropy a dále i do celého světa. Cílem projektu je pomoci dětem předškolního věku zbavit se strachu z bílých plášťů.

Metodou hry je dětem přiblíženo prostředí ordinace lékaře, operační sál i prostředí lékárny. Děti si s sebou do školky přinesou svého oblíbeného medvídka nebo jinou plyšovou hračku, pro kterého vymyslí nemoc. Tím se dostávají do role rodiče pacienta a mohou tak beze strachu přihlížet všem vyšetřením, která jsou medvídkovi prováděna. Při některých úkonech pomáhají děti léčit medvídka spolu s lékařem nebo spolu s lékárníkem připravovat pro medvídka lék k uzdravení.

Celá akce probíhá tak, že si studenti připraví několik stanovišť. Vše začíná v ČEKÁRNĚ, kde si děti pomocí obrázkových knih projdou jednotlivé systémy a učí se vše o zdravé stravě a hygieně. Odtud jsou postupně posíláni jednotliví pacienti nebo skupinka dětí do ORDINACE. V ordinaci probíhá komunikace mezi lékařem a dítětem nemocného medvídka. Hovoří spolu o tom, co je medvídkovi a poté lékař napíše medvídkovi recept. Dítě s medvídkem pokračuje nejprve na RENTGEN a poté na OPERAČNÍ SÁL. Na rentgenu lékař „pořídí“ RTG snímek medvídka a dítě hledá např. zlomenou ruku nebo nohu. Na operačním sále se aktivně podílí i dítě. Nejprve se oblékne do pláště, čepice a roušky a společně pak skupinka dětí pomáhá lékaři operovat velkého medvěda, kde děti poznávají jednotlivé orgány těla. Vše je zakončeno LÉKÁRNOU, kde si děti připraví ve třence lék z bylinek pro svého medvídka.

Tento projekt vnímají děti velmi pozitivně, se zájmem sledují a vykonávají všechny činnosti spolu s lékařem nebo lékárníkem.

Projekt probíhá celý akademický rok, takže pokud tě tento projekt oslovil a chtěl by ses s námi na něm podílet, určitě neváhej a kontaktuj Petru Potěšilovou nebo Dominiku Studenou.

                                                                                                            Za USF Petra Potěšilová