Vítání prváků 2013 aneb tak trochu jiný začátek studia

 

                Během zápisu ke studiu se budoucí prváci dozvěděli, že na ně čeká příležitost zpříjemnit si poslední prázdninový víkend – místo toho, aby se sami doma stresovali tím, co bude, přišli se raději seznámit s budoucími kolegy. Registrace probíhala skrze internetový formulář a velice brzy se kapacita začala naplňovat.

                Program Vítání jsme my, starší, sestavili dle vlastních představ o tom, co nebohého prváka zajímá a co by mu mohlo přechod ze střední školy usnadnit. Od poznávání nových spolužáků jsme se tak prokousali skrze poznávání brněnských občerstvujících podniků až k Nálevce – tedy nálevce informací, kde si mladší spolužáci poslechli, co se od nich v jednotlivých předmětech bude vyžadovat, nač mají být připraveni, kde si pořídit za rozumnou cenu laboratorní plášť a další neméně důležité poznatky.

                Vše jsme tedy řádně nachystali, připravili a zajistili. Vzhledem k tomu, že naše zázemí – domeček Unie studentů farmacie – byl srovnán se zemí, narazili jsme na jistý zádrhel. Naštěstí nám však vedení Univerzity ochotně zapůjčilo přízemní patro budovy SIC a tím nám ulehčilo snad naprosto vše. Počasí se totiž nevydařilo tak, jak jsme očekávali, ačkoliv jsme jej měli dopředu včas objednáno. Znáte to, příroda. Nezbývalo tedy nic jiného, než se připravit na příchod prváků.

                K mému překvapení je 125 lidí docela slušný dav, který není zrovna jednoduché překřičet, natož organizovat. Navzdory všemu jsem se však vzchopila a jakýmsi zázrakem zvládla oba dva dny obstojně – hlasivky to odnesly jen částečně. Program jsme začali v multimediální místnosti budovy SIC promítáním prezentací o Univerzitě, naší fakultě a Unii studentů farmacie. Po prvním bloku prezentací nadcházela kávová přestávka, neboli coffee break. Vzhledem k tomu, že celou akci podpořil pan Nebeský, společně se svým týmem nám v kavárně SIC připravili báječné pletýnky a nápoje pro coffee break – kávu, čaj i vodu. Ne náhodu se právě tato část programu mnohým účastníkům (včetně mě) líbila nejvíce.

                Následné seznamování mezi sebou proběhlo nejprve velmi obezřetně, následně však uvolněně a v doprovodu smíchu a dobré nálady. V návaznosti na dobrou náladu jsme se tedy vydali do centra Brna, kde jsme prvákům prezentovali oblíbené studentské občerstvovací podniky, mohli si obhlídnout, který z nich je nejbližší právě jim.

                V neděli jsme se opět sešli v budově SIC na další blok prezentací, tentokrát o stravování na VFU i mimo ni. Po prezentacích a coffee breaku následovala již zmíněná Nálevka informací. Studenti měli možnost projít si celý areál naší Univerzity, staří spolužáci je čekali na místech, kde jsou jednotlivé prvácké předměty vyučovány, a referovali jim o daném předmětu – o tom, že je nezbytné se řádně učit organickou chemii od počátků, o tom, že do cvičení z anorganické chemie je nezbytný laboratorní plášť i o tom, že návleky se dají koupit ve fakultní lékárně. Navíc na každém stanovišti vyslechli dvě slovní spojení související se studiem, která si měli pamatovat. O tom, že to nebylo jednoduché, vás bezpochyby přesvědčí ukázka -  Kohlraushův zákon nezávislé migrace iontů, galaktocerebrosidy, hypericum perforatum a nebo jméno pana rektora v plném znění se všemi tituly.

                A co příjemnějšího by mohlo následovat po takové kupě informací, než farmaceutická grillparty? Čekalo nás grilované sele, soutěže a dokonce i posezení se zpěvem u kytary.

                No a v pondělí nezbývalo prvákům nic jiného, než se vydat poprvé do školy. Teď už s novými kamarády a beze strachu. Tak ať se vám líbí!