EPSA Summer University Lisbon 2015

V pondělí 20. 6. se pomalu začali sjíždět účastnící z různých koutů Evropy. Nejpočetnější delegace byly z Chorvatska, Srbska a České republiky. Večerní Opening Ceremony probíhala v sídle Národní asociace farmaceutů.

Zde se také nachází muzeum farmacie, které jsme měli možnost si prohlédnout před večeří. Úterní dopoledne začalo přednáškou Dr. Jorga Holzinga na téma Průmyslová farmacie, na kterou navázaly dopolední trainingy soft skills. Po obědě se delegace rozdělily do skupinek a spolu s místními studenty se vydaly prozkoumávat krásy hlavního města. Středa se nesla v duchu trainingů a ve čtvrtek probíhala Public Health Campaign, kde si mohli místní i cizinci nechat přímo na pláži změřit krevní tlak či hladinu glukózy v krvi, zatancovat Zumbu či ochutnat zdravé koktejly bez alkoholu. Pátek byl opět ve znamení dopoledních workshopů a trainingů, v průběhu kterých se mohli studenti zlepšit např. v kritickém myšlení či time-managementu, dozvědět se něco o emoční inteligenci či si zkusit svoje vystupování při Public speaking. Sobotní dopoledne bylo vyhrazeno pro návštěvu Belému, lisabonské čtvrti, kde se snoubí historická i moderní architektura. Právě z Belému pochází lisabonský dezert Pasteis de Belém, což jsou košíčky plněné žloutkovým krémem. Odpoledne jsme vyrazili do města Sintra, která je nazývána pohádkovým městem díky množství paláců, zahrad, parků a maurskému hradu. Je taky zapsaná na Seznamu světového dědictví Unesco. Česká delegace také nepohrdla ochutnávkami portského vína a typických místních likérů.

Vzdělávací program se ovšem neobejde bez toho sociálního, takže jsme se mohli spolu s ostatními studenty velmi dobře poznat při odpoledním volném programu na pláži či  tematických parties. V úterý se konal portugalský večer, při kterém byli všichni oblečeni do barev portugalské vlajky, tedy zelené a červené, podávaly se portugalské speciality a měli jsme možnost shlédnout úžasné vystoupení školní hudební skupiny Tunas. Středeční večer patřil Mezinárodní noci, kde každá delegace představila jídla a pití typické pro jejich zemi. Není potřeba dodávat, že tento večer patřil k jednomu z nejnáročnějších.  Gender Bender party se konala ve čtvrtek - pohled na muže převlečené za ženy byl k nezaplacení a slečny s kníry a motýlky jim značně sekundovaly. V pátek se všichni účastníci hodili do gala a  v restauraci přímo na pláži vedle gotického hradu se symbolicky ukončila letošní letní univerzita. Tento večer byl pro nás jedním z největších zážitků. Poslední sobotní večer jsme okusili atmosféru portugalských klubů, což byla perfektní tečka po vydařeném týdnu.

V neděli nás čekalo ranní balení a především loučení, což po takovém týdnu plném skvělé nálady a vytváření nových přátelství nebylo vůbec lehké.

Co jsme si ze Summer University odnesli?

Určitě nová přátelství se studenty z celé Evropy, zlepšili jsme si naše soft skills, dozvěděli jsme se, jak fungují další farmaceutické fakulty a hlavně jsme si tento týden nesmírně užili, proto bychom každému doporučili se nějaké podobné akce zúčastnit. Za USF můžu říct, že to byl jeden z nejlepších zážitků mého života.