Autumn Assembly na Maltě

12th EPSA Autumn Assembly 2015

St. Julian’s, Malta

Co vlastně je Autumn Assembly (AA)? Je to podzimní kongres, který se každoročně koná na různých místech Evropy (např. v r. 2014 to bylo v Hradci Králové) a každý tento kongres má předem určené téma, v jehož duchu se nesou sympozia a workshopy během celé doby sjezdu. Pro AA 2015 byla hlavním tématem Imunofarmakologie. Celý edukační program byl rozdělen na několik části - úterní a středeční dopoledne byla věnována přednáškám od evropských odborníků - např. paní doktorka Netíková měla velice zajímavou přednášku na téma Immunosuppression in Clinical Use, pan docent Sýkora ze sousedního Slovenska vyprávěl o přípravě cytostatik, a také jsme měli přednášky od zástupců EAHP, GSK, EIPG a PGEU. Úterní a středeční odpoledne a další dny probíhaly workshopy a soft-skillové trainingy, neboť nejen vědomostmi je farmaceut živ. Public speaking, time management, leadership - zkušenosti z těchto trainingů využijeme nejen při vykonávaní povolání farmaceuta, ale také v osobním životě.

Páteční dopoledne bylo věnováno Meet Me Fair exhibici - každý evropský spolek si připravil plakát s fotkami a informacemi o svojí asociaci. Jak už název napovídá, cílem této exhibice je poznat strukturu cizích spolků a naopak přiblížit naši práci ostatním.

Současně s trainingy a workshopy probíhala Valná hromada, které se účastnili oficiální delegáti jednotlivých zemi. Při těchto setkáních se např. hodnotila práce exekutivy EPSA, odsouhlasilo se Memorandum of Understanding, které nyní máme s Mezinárodni federací studentu farmacie (IPSF), schvaloval se rozpočet EPSA, dozvěděli jsme se více o místech konání Annual Congress 2016 (Helsinky, Finsko) a dalšího AA 2016 (Cluj- Napoca, Rumunsko).

Součásti každého kongresu je také zdravotní kampaň pro veřejnost - public health campaign - během které se studenti zaměřují na různé aktuální zdravotní problémy populace a snaží se mezi veřejností šířit osvětu. Název této kampaně byl #BreatheHealthy. Účastníci tedy upozorňovali na různá onemocnění plic a dýchacího ústrojí.

Aby studenti nebyli unaveni neustálým přílivem vědomostí, konal se každý den tématický večer - např. Maltese night, kdy všichni museli přijít oblečeni v barvách maltské vlajky - červené a bílé, nebo Jocks vs. Nerds party, kde se to jen hemžilo namakanými sportovci a „nerdy“ v košilích, kšandách a brýlích. Závěrečná Gala night se nesla ve velmi oficiálním a elegantním duchu - společenské šaty a pánské obleky okamžitě udělaly z unavených účastníků reprezentativní studenty farmacie a 4-chodová večeře ve starobylých prostorách Montekristo Estates dojem vážnosti jen umocnila. 

Tato zkušenost pro mě byla velmi obohacující, jelikož jsem se jakožto OD Unie studentů farmacie Brno a EPSA Liaison Secretary dozvěděla mnohem více o fungování EPSA. Jakožto účastník jsem si osvojila různé soft-skills, ale hlavně jsem se seznámila se studenty farmacie ze všech částí Evropy, kteří mají přes různé rozdíly (ať už ve vzdělávacím kurikulu, fungování a struktuře asociací či třeba v náboženství) stejný cíl -  vzdělávat se tak, aby to bylo přínosné nejen pro nás, ale hlavně pro naše pacienty.

EPSA AA 2015 pro mě určitě nebyla poslední událostí a všem bych vřele doporučila se takové akce zúčastnit, bude to pro Vás zážitek na celý život.

 

Zuzana Jirotková

Viceprezident pro zahraničí