Studenti na návštěvě Evropského parlamentu

               Právě zde jsou prezentovány výsledky roční činnosti EPSA – čeho jsme za tento rok dosáhli a co je v blízkém dohlednu. Zároveň se diskutuje jedno z aktuálních témat ve farmaceutickém světě. Letos se této výjimečné události mohli zúčastnit čtyři studenti naší farmaceutické fakulty.

               „Když jsem dostala příležitost podívat se do evropského parlamentu, neváhala jsem ani na chvíli. Je to jedinečná zkušenost, navíc výborná odměna za úspěšně splněné zkoušky. Společně s dalšími třemi spolužáky jsme si rezervovali letenky, které nás vyšly na pár korun. Našli jsme si jeden z levnějších hostelů v Bruselu a vydali se na cestu. Po příletu jsme se ubytovali v hostelu, který nás velice mile překvapil, a užili si pohodový večer, kdy jsme se setkali s kamarády z celé Evropy, především ze Slovenska, Francie, Nizozemí, Finska a Polska.

                Druhý den ráno nás čekal den D. Plán byl jasný – najít co nejrychleji kávu a snídani. A to se nám vskutku vydařilo. Cestou k parlamentu jsme se zastavili na horkou wafli s karamelem, čokoládou nebo jahodami. Tato obří dávka sacharidů nás nastartovala a tak pro nás cesta pěšky nebyla náročná. Dorazili jsme do kanceláře PGEU, místa, kde sídlí také kancelář EPSA. Právě zde začínal náš program trainingem na téma Feedback and Conflict management, který nám dal Lucas Besson, trenér z Francie. Naučili jsme se, jak dávat správně zpětnou vazbu a kritiku, ale také jak ji přijímat. Dále jsme se zaměřili na zvládání konfliktů a možnosti řešení.

                Následovalo setkání v parlamentu. Poté, co jsme prošli přísnou kontrolou skenerů, jsme byli uvedeni do konferenčního sálu o kapacitě 100 osob. Celá místnost byla obehnána skleněnou stěnou, za níž se nacházely malé kóje pro překladatelky, ty jsme však nepotřebovali. Na začátku recepce nás uvítala prezidentka EPSA, Tiia Metiäinen z Finska. Přednesla nejen nám, ale také odborníkům z oboru mHealth, dosavadní práci EPSy, co se nám tento rok povedlo a co připravujeme. Následovaly desetiminutové bloky přednášek na téma mHealth – mobile health aneb e-Health, zkrátka užívání moderních technologií ve zdravotnictví, konkrétně ve farmacii. Na závěr proběhla vášnivá debata, našli se zastánci i odpůrci této inovace. Diskutovali jsme mimo jiné také budoucnost farmaceutů a vliv právě mHealth na profesi.

Na základě této debaty bude v budoucnu vytvořen Position Paper, který bude následně rozeslán všem členským zemím k úpravám, poznámkám i komentářům a následně bude představen jako oficiální stanovisko studentů farmacie na toto téma.